Вівторок, 28 березня 2017 08:41

Оксана Нестеренко про е-декларації для антикорупціонерів

«Ми постійно нагадуємо майбутнім юристам, що дотримання процедури це дуже важливо. Бо від того залежить правова, чи не правова держава. У даному випадку все, що відбувається, я можу пояснити недостатньою правовою та політичною культурою Верховної Ради України. Нажаль це єдине пояснення".

 

Оцінку скандальному Проекту Закону, що зобов’язав антикорупційні громадські організації звітувати у вигляді е-декларацій, дала Виконавчий директор "Міждисциплінарного науково-освітнього центру протидії корупції НАУКМА", кандидат юридичних наук Оксана Нестеренко.

Зміни, ухвалені щодо декларування громадських організацій, які протидіють корупції, безумовно порушують кілька елементів правового закону. Перш за все - процедурність. У даному випадку закон, що ухвалювався у першому читанні, мав уточнити перелік військовослужбовців, які неповинні подавати електронні декларації. Тобто, предмет законопроекту був зовсім інший. Він дійсно пройшов усі процедури. І раптом, під час другого читання, були внесені зміни про подання декларацій громадськими організаціями, що протидіють корупції. Це безумовно порушення процедури. Бо якщо дійсно було бажання внести такий законопроект, принаймні, його необхідно було зареєструвати, розглядати на Комітеті, він би мав пройти відповідні експертизи, обґрунтування, інше.

Ми постійно нагадуємо майбутній юристам, що дотримання процедури це дуже важливо, бо від того залежить правова, чи не правова держава. У даному випадку все, що відбувається, я можу пояснити недостатньою правовою та політичною культурою Верховної Ради України. Нажаль це єдине пояснення.

Другий елемент, що стосується проблем з цим законопроектом це те, що Закон «Про запобігання корупції» спрямований на запобігання ко-руп-ці-ї. А корупція це зловживання владними повноваженнями у власних інтересах. Громадські організації та активісти не є владою. Відповідно вони не можуть мати владних повноважень і застосовувати їх для власного збагачення. Тобто, і в цьому випадку ми бачимо порушення ідеї та дизайну Закону.

Третій важливий момент це те, що тепер порушено принцип рівності між різними ГО. Ми знаємо, що громадські організації мають рівні обов’язки. Тоді чому відтепер громадські організації, що протидіють корупції мають подавати е-декларації, а решта - ні. Отже, з прийняттям Проекту Закону про електронне декларування антикорупційних громадських організації, почали накопичуватися правові колізії та проблеми.

Якщо Президент підпише цей Закон – виникне дуже багато питань до української правової системи, а саме, наскільки вона дійсно правова.

Зауважимо, на момент запису цього коментаря, Президент України Петро Порошенко таки підписав скандальний закон про е-декларування антикорупційних громадських організацій.

18 коментарі

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Партнери