П'ятниця, 24 березня 2017 14:42

Відзначаємо перший щорічний Міжнародний день захисту викривачів

 

Ексклюзивно

“Корупція в Україні настільки системна, що з людиною легко “розправитись” у соціальному плані...”

 Співавтор законопроекту№4038 “Про захист викривачів і розкриття інформаціїпрошкоду або загрозусуспільним інтересам» Оксана Нестеренко, розповілаяким бачить майбутній Закон і від кого треба захищати викривачів.

 Для мене Закон “Про захист викривачів” це, насамперед, дієвий механізм врядування та відкритості влади. Бо якщо вона захоче приховати від вас інформацію, будьте впевнені, що ніякі запити вам не допоможуть. Лише люди які працюють всередині і знають, що дійсно відбувається в цих державних установах, можуть надати реальні дані.

 “Якщо ми хочемо мотивувати людей які бажають відкривати інформацію про зловживання влади, про порушення прав людини та корупційні практики, то насамперед, повинні забезпечити їм надійні правові гарантії”

Хто такий “викривач”? Прикро, що у людей в Україні спрацьовує механізм радянської генетичної пам”яті. Вони асоціюють цей термін зі “стукачем“, “інформатором” або “донощиком”, - людиною, яка за радянською трактовкою йшла проти своїх колег та друзів. Проте, ці радянські визначення стосувались людей, які доносили на опозицію, дисидентів та прислуговували владі.

Натомість, нинішні “викривачі” це люди, які виступають на боці захисту суспільства. Протистоять злочинній владі та чиновникам, що використовують повноваження у власних інтересах. Саме тому важливо зрозуміти у чому принципова різниця.

Питання про захист викривачів постало не сьогодні і навіть не з прийняттям Закону “Про запобігання корупції” та положень“Про антикорупційну стратегію в Україні”. Насправді, перші завдання пов’язані із захистом викривачів, з’явились разом із Законом “Про доступ до публічної інформації” прийнятим у 2011 році. В нім, у ст.11,, вперше йшлося про те, що люди які розголосили інформацію (навіть з обмеженим доступом, коли та становить суспільний іінтерес), - не повинні притягатися до відповідальності.

Ви спитаєте: “Є закон “Про запобігання корупції”, закон “Про доступ до публічної інформації”, навіщо ж потрібен окремий законодавчий Акт, який гарантуватиме права викривачів?”

Справа в тому, що норми, які існують у законах про доступ до інформації та запобігання корупції, здебільшого - мета. Вони не процесуальні та не процедурні, Це норми- декларації, які не створюють конкретних гарантій захисту викривачів.

Натомість, законопроект “Про захист викривачів” конкретно каже, що людина, яку незаконно звільнили з роботи може звернутися до спеціального уповноваженого органу, щодо захисту своїх прав. Той протягом місяця має розглянути справу, і якщо є порушення зобов’язати работодавця поновити працівника на робочому місті. В разі невиконання вимог, уповноважений орган наказом приймає рішення про накладання штрафу на посадових осіб. Передбачається, що захистом викривачів займатиметься Уповноважений з прав людини. Безперечно у майбутньому механізм буде вдосконалюватись.

Другим важливим моментом у захисті прав викривачів, згідно нового законопроекту, є гарантування надійних каналів повідомлення інформації.

За викривачами процесуально будуть закріплені канали розповсюдження інформації: внутрішні, регулярні та зовнішні.Згідно Проекту Закону гарантується можливість звернутися до ЗМІ аби розголосити інформацію про незаконні практики без побоювання, що їх буде притягнуто до цивільної відповідальностіза розголошення нібито неправдивой інформації, чидо кримінальної відповідальності за розголошення інформації з обмеженим доступом. В разі повідомлення внутрішніми каналами, посадова особа, що порушила конфіденційність викривача, - нестиме кримінальну відповідальність.

Корупція в Україні настільки системна, що з людиною легко “розправитись” у соціальному плані. Зробити її життя нестерпним, зруйнувати кар’єру.

Показовими були перші в Україні слухання, щодо суддів, які стали викривачами про корупційні, незаконні практики у їхніх судах. Що ми бачимо зараз? За результатами слухань, що пройшли в антикорупційному Комітеті ВР, їм важко відстояти свої права. Адже їхні колеги налаштовані проти них. Було б значно легше, якби на цей момент вони вже мали конституційні гарантії. Без того люди не будуть йти і свідчити.

Практики інституціональних та правових гарантій захисту викривачів інших країн – дуже широкі.Найкращий Закон … вАвстралії. Вінновий і тамвраховано майже все. Тепер про те, які саме практики існують. По-перше, це поновлення викривача на робочому місті протягом 10 робочих днів. По-друге, це виплата середньої заробітної плати з урахуванням премій протягом двох років, або до того моменту, поки людина не знайде собі роботу.

Але як переконати людей що викривати це безпечно?

Виписаний законопроекті практика дії Закону, зазвичай - різні речі. Але у нашому випадку все розпочнеться з першого рівня, з ухвалення відповідного законодавства. Як історія з вимикачем світла у темній кімнаті. Аби воно було, спочатку треба встановити пристрій. Ви можете користуватися вимикачем, або ні, та лише за його наявності ви знаєте де і що знаходиться. Закон “Про захист викривачів” рано чи пізно почне працювати і буде працювати ефективно.

 

спілкувалася Світлана Махонько

“Кий-інфо”

 

19 коментарі

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Партнери