П'ятниця, 24 березня 2017 14:42

Відзначаємо перший щорічний Міжнародний день захисту викривачів

 

Ексклюзивно

“Корупція в Україні настільки системна, що з людиною легко “розправитись” у соціальному плані...”

 Співавтор законопроекту№4038 “Про захист викривачів і розкриття інформаціїпрошкоду або загрозусуспільним інтересам» Оксана Нестеренко, розповілаяким бачить майбутній Закон і від кого треба захищати викривачів.

 Для мене Закон “Про захист викривачів” це, насамперед, дієвий механізм врядування та відкритості влади. Бо якщо вона захоче приховати від вас інформацію, будьте впевнені, що ніякі запити вам не допоможуть. Лише люди які працюють всередині і знають, що дійсно відбувається в цих державних установах, можуть надати реальні дані.

 “Якщо ми хочемо мотивувати людей які бажають відкривати інформацію про зловживання влади, про порушення прав людини та корупційні практики, то насамперед, повинні забезпечити їм надійні правові гарантії”

Хто такий “викривач”? Прикро, що у людей в Україні спрацьовує механізм радянської генетичної пам”яті. Вони асоціюють цей термін зі “стукачем“, “інформатором” або “донощиком”, - людиною, яка за радянською трактовкою йшла проти своїх колег та друзів. Проте, ці радянські визначення стосувались людей, які доносили на опозицію, дисидентів та прислуговували владі.

Натомість, нинішні “викривачі” це люди, які виступають на боці захисту суспільства. Протистоять злочинній владі та чиновникам, що використовують повноваження у власних інтересах. Саме тому важливо зрозуміти у чому принципова різниця.

Питання про захист викривачів постало не сьогодні і навіть не з прийняттям Закону “Про запобігання корупції” та положень“Про антикорупційну стратегію в Україні”. Насправді, перші завдання пов’язані із захистом викривачів, з’явились разом із Законом “Про доступ до публічної інформації” прийнятим у 2011 році. В нім, у ст.11,, вперше йшлося про те, що люди які розголосили інформацію (навіть з обмеженим доступом, коли та становить суспільний іінтерес), - не повинні притягатися до відповідальності.

Ви спитаєте: “Є закон “Про запобігання корупції”, закон “Про доступ до публічної інформації”, навіщо ж потрібен окремий законодавчий Акт, який гарантуватиме права викривачів?”

Справа в тому, що норми, які існують у законах про доступ до інформації та запобігання корупції, здебільшого - мета. Вони не процесуальні та не процедурні, Це норми- декларації, які не створюють конкретних гарантій захисту викривачів.

Натомість, законопроект “Про захист викривачів” конкретно каже, що людина, яку незаконно звільнили з роботи може звернутися до спеціального уповноваженого органу, щодо захисту своїх прав. Той протягом місяця має розглянути справу, і якщо є порушення зобов’язати работодавця поновити працівника на робочому місті. В разі невиконання вимог, уповноважений орган наказом приймає рішення про накладання штрафу на посадових осіб. Передбачається, що захистом викривачів займатиметься Уповноважений з прав людини. Безперечно у майбутньому механізм буде вдосконалюватись.

Другим важливим моментом у захисті прав викривачів, згідно нового законопроекту, є гарантування надійних каналів повідомлення інформації.

За викривачами процесуально будуть закріплені канали розповсюдження інформації: внутрішні, регулярні та зовнішні.Згідно Проекту Закону гарантується можливість звернутися до ЗМІ аби розголосити інформацію про незаконні практики без побоювання, що їх буде притягнуто до цивільної відповідальностіза розголошення нібито неправдивой інформації, чидо кримінальної відповідальності за розголошення інформації з обмеженим доступом. В разі повідомлення внутрішніми каналами, посадова особа, що порушила конфіденційність викривача, - нестиме кримінальну відповідальність.

Корупція в Україні настільки системна, що з людиною легко “розправитись” у соціальному плані. Зробити її життя нестерпним, зруйнувати кар’єру.

Показовими були перші в Україні слухання, щодо суддів, які стали викривачами про корупційні, незаконні практики у їхніх судах. Що ми бачимо зараз? За результатами слухань, що пройшли в антикорупційному Комітеті ВР, їм важко відстояти свої права. Адже їхні колеги налаштовані проти них. Було б значно легше, якби на цей момент вони вже мали конституційні гарантії. Без того люди не будуть йти і свідчити.

Практики інституціональних та правових гарантій захисту викривачів інших країн – дуже широкі.Найкращий Закон … вАвстралії. Вінновий і тамвраховано майже все. Тепер про те, які саме практики існують. По-перше, це поновлення викривача на робочому місті протягом 10 робочих днів. По-друге, це виплата середньої заробітної плати з урахуванням премій протягом двох років, або до того моменту, поки людина не знайде собі роботу.

Але як переконати людей що викривати це безпечно?

Виписаний законопроекті практика дії Закону, зазвичай - різні речі. Але у нашому випадку все розпочнеться з першого рівня, з ухвалення відповідного законодавства. Як історія з вимикачем світла у темній кімнаті. Аби воно було, спочатку треба встановити пристрій. Ви можете користуватися вимикачем, або ні, та лише за його наявності ви знаєте де і що знаходиться. Закон “Про захист викривачів” рано чи пізно почне працювати і буде працювати ефективно.

 

спілкувалася Світлана Махонько

“Кий-інфо”

 

911 коментарі

 • Коментувати dgrlcd Понеділок, 10 грудня 2018 09:20 Автор dgrlcd

  nike lunarglide 6 shield template printable prada saffiano long flap wallet upgrade mulberry lily black silver zebra nike roshe run pink junior white hermes kelly bag nike air force 1 puerto rico sko
  dgrlcd http://www.dgrlcd.com/

 • Коментувати erickasouza Понеділок, 10 грудня 2018 09:20 Автор erickasouza

  hermes ballerina scarf nike air force 1 puerto rico sko coach backpacks bags online outlet air jordan 2 yellow gold adidas neo men black courtset sneakers salvatore ferragamo reversible leather belt
  erickasouza http://www.erickasouza.com/

 • Коментувати edotokyolabo Понеділок, 10 грудня 2018 09:20 Автор edotokyolabo

  moncler lyon jacket green version clubmaster black ray ban mulberry lily grass green light air max 90 olive green essential parajumpers jacket versace leather vintage scarf hermes
  edotokyolabo http://www.edotokyolabo.com/

 • Коментувати favarte Понеділок, 10 грудня 2018 09:20 Автор favarte

  tory burch jackson riding boots silver orange mens nike dunk low shoes mackage plaid coat michael michael kors medium selma saffiano satchel pink black moncler vest womens black ray ban rb2132 new wayfarer 622
  favarte http://www.favarte.com/

 • Коментувати scottdepot Понеділок, 10 грудня 2018 09:20 Автор scottdepot

  tory burch crossbody bag sale air jordan retro 9 womens sky blue yellow mackage trish down coat reviews michael kors satchels devon horse trailer green moncler jacket mens ray ban rx new wayfarer
  scottdepot http://www.scottdepot.com/

 • Коментувати yourctt Понеділок, 10 грудня 2018 09:20 Автор yourctt

  mulberry lily or darley il adidas zx flux k sneakers roze hermes bracelet box nike air force 1 puerto rico sko coach legacy slim envelope wallet add money adidas mens predator pro moldable shin guards
  yourctt http://www.yourctt.com/

 • Коментувати hntonghetang Понеділок, 10 грудня 2018 09:20 Автор hntonghetang

  prada small bag nike air max 90 hyperfuse neon pink lugo seth 67 jersey youth womens supra skytop yellow purple hermes scarf price range air jordan 14 varsity royal purple
  hntonghetang http://www.hntonghetang.com/

 • Коментувати lbclubmitu Понеділок, 10 грудня 2018 09:20 Автор lbclubmitu

  prada vela small backpack adidas pure boost x sizing nba jerseys memphis grizzlies 33 marc gasol yellow hardwood classics revolution 30 nba jerseys free flyknit 4.0 outlet installation fendi shawl scarf nike dunk low skinny womens
  lbclubmitu http://www.lbclubmitu.com/

 • Коментувати hobbyfreaks Понеділок, 10 грудня 2018 09:20 Автор hobbyfreaks

  ralph lauren pink pinstripe shirt company ray ban new wayfarer dark havana links of london sister charm nike lebron 14 gold pink mackage jacket online discount online nz manual the north face vostok down mens parka hood
  hobbyfreaks http://www.hobbyfreaks.com/

 • Коментувати fitbodysoul Понеділок, 10 грудня 2018 09:19 Автор fitbodysoul

  tory burch jackson riding boots silver orange mens nike dunk low shoes mackage plaid coat michael michael kors medium selma saffiano satchel pink black moncler vest womens black ray ban rb2132 new wayfarer 622
  fitbodysoul http://www.fitbodysoul.com/

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Партнери