Середа, 30 серпня 2017 10:16

Чому ржавіє БТР під час війни на Сході?

“Все для фронту! Все для перемоги!” Цей широковживаний радянський лозунг став винятком. І досі, незалежно від ставлення до тоталітарної епохи, він є суттю нашої єдиної мети - перемогти.

Між тим у Києві, на території Національного музею історії України у Другій світовій війні, нещодавно зʼявився новий експонат. І не абищо, а сучасний БТР-3! Отакої! Невже у наших військових на фронті такий надлишок БТРів, що тепер їх можна виставляти задля того, щоб на них справляли потребу горобці? Можливо у навчальних частинах теж достатньо сучасних машин, і кожен курсант може вдосталь оволодіти навичками перш ніж сісти у БТР в бойових умовах?

Виникає питання: «Чи доцільно виставляти подібні експонати заради показухи?». В країні війна, і на перемогу має працювати кожен «гвинтик». Журналісти «Кий-інфо» надіслали до Національного музею історії України у Другій світовій війні запит, в якому поцікавились звідки БТР?
І невдовзі отримали відповідь:


На Ваш інформаційний запит повідомляємо, що макет бронетранспортера  БТР-3ДА переданий у червні 2016 р. Національному музею історії України у Другій світовій війні (м. Київ, вул. Лаврська, 24) Державним підприємством «Київський бронетанковий завод». Перебуває на музейному обліку.

З повагою,
Заступник генерального директора  
з наукової роботи                                                                                                 Л.В. Легасова

Наступним кроком було дізнатися про підстави “жесту доброї волі”. Визначити необхідність передачі Київським бронетанковим заводом (КБТЗ), бойової машини музею. А  оскільки КБТЗ підпорядкований Державному підприємству «Укроборонпром» то відповідь, а точніше відмову у задоволенні запиту на публічну інформацію,  ми отримали саме звідти.

Цим листом нас запевнили, що «Київський бронетанковий завод» не є розпорядником інформації, навіщо до музею передали бойову машину. І що взагалі, така інформація не може бути публічною.

Гаразд, вирішили ми. Про використання в українській армії БТР-3, над розробкою якого свого часу працював цілий міжнародний консорціум, насамперед мають знати у Міністерстві оборони України. Але виявилось, що ми знову «постукали» не туди. І були надто здивовані звісткою, що «…бойова броньована машина БТР-3ДА не знаходиться на озброєнні Сухопутних військ Збройних Сил України».  

“Рюхов Михайло Ігорович
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Начальнику Відділу по роботі з громадянами та доступу до публічної інформації

Міністерства оборони України на № 585/зпі від 06.07.2017
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

На № 585/зпі від 06.07.2017

Шановний Михайло Ігоровичу!

У Командуванні Сухопутних військ Збройних Сил України опрацьовано Ваше звернення щодо моделей БТР-ів на яких здійснюється підготовка в навчальних частинах та чи в належній кількості вистачає для освоєння та тренувань БТР-3ДА.
По суті порушених питань повідомляю, що: у навчальних військових частинах, які підпорядковані Сухопутним військам Збройних Сил України, здійснюється підготовка екіпажів для БТР-70, БТР-80 та БТР-4Е; бойова броньована машина БТР-3ДА не знаходиться на озброєнні Сухопутних військ Збройних Сил України.

З повагою
Начальник групи підготовки в навчальних центрах –
заступник начальника відділу підготовки персоналу управління
бойової підготовки Командування Сухопутних військ Збройних Сил України
підполковник                                                                                                                        А.М.Костенко

Складалося враження, що сучасний  український БТР-3 взагалі мало хто бачив. Адже Державна прикордонна служба теж повідомила, що її бійці таку техніку не використовують.

Єдиним підрозділом, який телефоном підтвердив факт використання БТР-3 та його модифікацій, виявився прес-центр Високомобільних десантних військ України. А найбільш повну відповідь ми отримали від Центрального бронетанкового управління ЗСУ.

Нам відповіли, що «…БТР-3 передбачено укомплектовувати військові частини (підрозділи) Високомобільних десантних військ ЗСУ.», і що «…одна з військових частин вже має у своєму складі зазначені бронетранспортери». Отже профільне управління в структурі Озброєння Збройних сил України, офіційно визнало, що вищезгадану броньовану бойову техніку українські військові використовують. Навіть до військових навчальних закладів та центрів заплановано передати аж чотири БТР-3.
Сказати чесно, саме ця відповідь нас не здивувала. Адже ще у червні 2017 року, на офіційному сайті «Укроборонпрому» з’явилось повідомлення, що за результатами випробувань партія БТР-3ДА була передана до складу Національної гвардії України.

Проблема лише в тому, що раніше таку техніку країна здебільшого робила на експорт. Пригадайте скандал, що розгорівся в 2012 році, коли виявилось, що ми поставили Іраку браковані БТРри. А в Україні експлуатувати БТР-3, почали лише у 2015-му. На той час, за словами перших осіб Київського бронетанкового заводу, в цій моделі дійсно були виявлені  недоліки, і аби покращити її бойові, ходові та захисні якості до конструкції БТР-3 було внесено більше 700-от змін.

БТР-3 – річ не з дешевих. Орієнтовна експортна ціна оновленого БТР 3Е1 – 1 мільйон доларів. Тоді з якого дива модель цього ряду виперли на Печерські пагорби, до Національного музею історії України у Другій світовій війні? Чи цей БТР настільки бракований, що курсанти не зможуть на ньому вчитись? І якщо це так, то де гарантія, що нині наші хлопці у зоні АТО отримують від «Укроборонпрому» найкраще?

Третій рік Україна протистоїть Російським окупаційним військам та їхнім найманцям. Чи варто казати скільки наших співвітчизників всіляко протидіє ворогу й надалі робитимуть все заради перемоги! Якби там не було, але БТР-3ДА, що стоїть на майданчику мертвим музейним експонатом, це наші з вами гроші. Виготовлений він, найвірогідніше, на кошти платників податків. Тож виникає питання: а чи раціонально витрачаються кошти на українську обороноздатність?

ГО «Центр медіарозслідувань «Булава»

367 коментарі

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Партнери