Вівторок, 29 серпня 2017 10:17

ЦИРК НЕВЕСЕЛИЙ І КЛОУНИ НЕСМІШНІ

Такого невеселого цирку в Україні ще не було. На засіданні Кабінету міністрів прем'єр Володимир Гройсман, немов той фокусник, тасував карти.

Яка випаде з колоди, така й зарплата буде у працівників державної виконавської служби…

Нагадаю, у серпні до українських журналістів потрапив документ Мін'юсту, в якому йшлося про «зарплатні жнива» достойників цього відомства. Тоді стало відомо, що керівництво Департаменту державної виконавчої служби міністерства отримують зарплатню, яка перевищує один, два, а то й чотири мільйони. А головний чиновник відділу примусового виконання рішень Іван Нещадим отримав 8 млн. 862 тис. гривень. Тобто, більше трьохсот сорока тисяч доларів – майже річну зарплату американського президента. Ех, не в тій країні і не тим працює Дональд Трамп.

Минулого року державну виконавчу службу реформували. Чим більше чиновник стягує в бюджет, тим більше він отримує. Начебто логічно. Але то практика бізнесу, йдеться про державну роботу, за виконання якої чиновник отримує заробітну плату та премії.

Наприклад, той же Іван Нещадим стягував кошти з державного підприємства “Первомайськвугілля”. Сума боргу з урахуванням виконавчого збору компанії склала майже 420 млн грн. Зауважте, державний чиновник стягував борг з державного підприємства, а отримав, як топ-менеджер комерційної птахофабрики, де налагодив виробництво золотих яєць! Прямо не держслужбовець, а фокусник…

Непорядок врегулювали на засіданні Кабміну і дуже жорстоко, навіть не по-людськи, обрізали зарплати-винагороди. На пропозицію заступника міністра юстиції з питань євроінтеграції Сергія Петухова граничний розмір виплат за завершення одного провадження встановлено на рівні 2% від повернутого боргу, але не більше 200-т прожиткових мінімумів для працездатних осіб - 308 тис. гривень. А чому не десять чи не сто прожиткових мінімумів? А чому два, а не п’ять відсотків? А «цирк» його український знає! Подивилися на висоту купола, поділили на площу арени, помножили на чиїсь бажання, і «алле-оп!»…

Повторюю, йдеться про кошти, які належать державі і які мали надійти до бюджету. Їх витрачають під жорстким контролем згідно Бюджетного кодексу. Якщо з’являються «зайві», Верховна Рада вносить поправки і визначає першочергові статті видатків. «А ці винагороди ніяк не пов’язані з витратами із бюджету», - виправдовувалися керівники Мін'юсту. Уже пішло веселіше! Бо кошти, стягнені з підприємств, то якраз те, що вони заборгували країні. Чому ж тоді їх не спрямувати на пенітенціарну систему, що підпорядкована міністерству? Просто завдяки нехитрому фокусу, факір перехопив їх по дорозі.

Одночасно із зарплатним скандалом у міністерстві вибухнув інший – про тортури і нелюдське утримання в Одеському СІЗО в’язнів та осіб, що перебувають під слідством. «Так немає грошей!», - знову почулося з Мін'юсту. З таким зарплатно-бюджетним жонглюванням їх і не буде. Як в тому анекдоті: «Досить, батьку, торгувати, бо вже здачу нічим давати!»

Маємо невеселий прецедент. Якось на засіданні уряду прем’єр Володимир Гройсман хвалився, що завдяки закупівлі ліків через міжнародні організації минулого року лише на вакцинах країна зекономила 17 млн. дол. Чому тоді держава не платить в.о. міністра Уляні Супрун чи комусь із міністерських чиновників два відсотки? Зрештою, несправедливо, що винагороду мають лише працівники Мін'юсту. А як же податківці, що знаходять борги? Як же судді, що ухвалюють рішення про примусові стягнення? Де їхні відсотки? А слідчі, а прокурори? Будьте певні, скоро ми почуємо голоси на захист зарплатних прав і цих знедолених працівників. Цирк цирком, а порядок і в ньому має бути.

 Система оплати праці в державі розбалансована і незрозуміла. «Нові» і «старі» поліцейські отримують різні зарплати, хоч належать до одного відомства. Зараз Кабмін оголосив про набір молодих держслужбовців із зарплатами від 30 до 60 тисяч гривень. Ні, наш уряд дбає і про пересічних трудівників. Міністр соціальної політики Андрій Рева очікує рівень середньої заробітної плати в 11 тисяч гривень, уже в недалекому 2021 році! А поки що маємо в середньому більше семи тисяч гривень. При цьому заборгованість з виплати зарплат в останні місяці зросла і складає 2,4 мільярда.

Середня зарплата в Україні, у доларовому еквіваленті, на 10 % менша, ніж у Молдові, на 150 % менша російських, та на 300 % польських зарплат. У 8 разів більше отримують німці і в двадцять разів – жителі Данії. Рівень бідності українців з минулого року зріс на 15 відсотків.

Несмішний цирк виходить...

 

Володимир ЗЕМЛЯНИЙ,

письменник і журналіст, лауреат премії імені В’ячеслава Чорновола в галузі публіцистики 

4 коментарі

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Партнери